Szendvicspanel tároló építése: hogyan lesz tartós az eredmény? Gyorstippek

Szendvicspanel tároló építése egyre nagyobb népszerűségnek örvend már hazánkban is, hiszen gyorsan telepíthető és hasonló tulajdonságai révén költséghatékony alternatívát kínál a hagyományos falazott épületekkel szemben. Ahhoz azonban, hogy valóban tartós és funkcionális tárolót építhessünk, nem elég csak a paneleket megvásárolni és összecsavarozni. Ebben a cikkben néhány gyorstippet kívánunk adni, hogy hogyan készülhetnek tartós tárolók szendvicspanelből.

1. Megfelelő alap készítése

Minden épület stabilitásának kulcsa a megfelelő alapozás. Ugyan egy szendvicspanel tároló építése során nem feltétlenül van szükségünk alapra, mégis azzal nagyban meg tudjuk növelni a szerkezet stabilitását. Egy szakszerűen elkészített alap segít ellenállni az időjárás viszontagságainak és a legkülönfélébb fizikai behatásoknak is.

Tipp: Az alapot minimum fagyhatár alá (80-100 cm) ássuk, illetve a paneleket semmiképpen se közvetlenül a talajra vagy sóderágyra helyezzük, mivel ez hosszú távon nedvességfelszívódáshoz, és így könnyen korrózióhoz és penészesedéshez vezethet.

2. Tervezés és statika

Egy megfelelően megépített szendvicspanel tároló nemcsak stabil, de funkcionális is, ezért már a tervezési fázisban érdemes odafigyelni az ajtók és ablakok elhelyezésére, a szellőzésre és a megvilágításra, mivel ezek mind-mind növelik a komfortérzetet és a praktikumot.

Tipp: Ha nem vagyunk jártasak ilyen építmények összeszerelésében, akkor építés előtt mindenképpen konzultáljunk szakemberrel. Különösen, ha nagyobb tároló építését tervezzük, hiszen ehhez már akár acél vázszerkezetre is szükség lehet, aminek a megtervezése precíz számításokat igényel.

3. Csapadék elleni védelem

A tartós tárolók szendvicspanelből meglepően jól ellenállnak a csapadéknak, de csak akkor, ha a tető lejtése megfelelő vízelvezetést képes biztosítani. A résekben pangó víz, az esetleges beázások vagy a tetőn megülő hó már akár középtávon is képesek lehetnek szerkezeti károkat okozni.

Tipp: Szendvicspanel tároló építése során a tetőhöz legalább 5–10°-os lejtést tervezzünk. Érdemes továbbá ereszcsatornát is felszerelni, hogy a víz ne csak lefolyjon, de irányított módon lehessen elvezetni. Ha még ennél is tovább akarunk menni, akkor akár hófogókat is szerelhetünk a tetőre, hogy nagyobb tetőfelület esetén megelőzhessük az esetleges hócsúszásokból eredő baleseteket.

4. Hőszigetelés és párakezelés

A szendvicspanel tároló legnagyobb előnye kiváló hőszigetelő képessége. A hőszigetelő réteg azonban csak akkor tudja ellátni a funkcióját, ha semmi sem töri meg a paneleken belüli rétegek közti zártságot. Rosszul tömített illesztések vagy hiányos szigetelésű élek esetén könnyen hőhidak képződhetnek, párásodás alakulhat ki, illetve megindulhat a penészedés, amely csökkenti a szerkezet és a tárolóban elhelyezett anyagok és/vagy eszközök élettartamát.

Tipp: Csak és kizárólag a gyártó által előírt vagy javasolt tömítőanyagokat és fóliákat használjunk. Emellett a beltéri páratartalom szabályozására szellőzőnyílások vagy automata szellőzőrendszer beépítése is ajánlott lehet, főleg, ha emberek is fognak tartózkodni a helyiségben.

5. Rögzítés és csavarozás

A szendvicspanelek összeillesztéséhez speciális önfúró csavarokat, tömítő alátéteket és megfelelő rögzítő profilokat kell használni. A szabálytalan rögzítés szerkezeti elmozduláshoz, csapadékszivárgáshoz vagy akár balesethez is vezethet.

Tipp: Mindenképpen a gyártó által előírt csavarokat, illetve rögzítőelemeket alkalmazzuk, alternatíva esetén is csak és kizárólag rozsdamentes anyagból készülteket. Figyeljünk a megfelelő darabszámra is, mivel az előírtnál kevesebb csavar felhasználása nemcsak a szerkezeti szilárdságot csökkenti, hanem a szél- és hóterhelés elleni védelemben is kockázatot jelent.

6. Tisztítás és karbantartás

Bár a tartós tárolók szendvicspanelből kevés karbantartást igényelnek, mégsem szabad teljesen elhanyagolni őket. A rendszeres átvizsgálás, tisztítás és a kisebb hibák, sérülések azonnali orvoslása hosszú távon biztosan meghálálja magát.

Tipp: Évente legalább egyszer vizsgáljuk át az összes rögzítést és illesztést, valamint a teljes vízelvezető rendszert. A panelek felületéről távolítsuk el a szennyeződéseket, mohát, illetve a vízelvezető rendszert esetleg eldugító leveleket. A karcolásokat, sérüléseket időben fessük át korrózióálló kültéri festékkel.

7. Extra tipp: esztétika és funkcionalitás kéz a kézben

Egy szendvicspanel tároló építése során nemcsak a funkció, de az esztétikum is bátran szerepet kaphat. A különféle színre festett, felületkezelt panelek, díszítőelemek vagy jól elhelyezett világítás nemcsak az esztétikát, de a komfortérzetet és a praktikumot is nagyban növelik.

Tipp: Válasszon olyan színt vagy bevonatot, amely illik az udvar, kert vagy többi épület stílusához. Gondoljon a kültéri világításra és biztonsági elemekre is! Egy mozgásérzékelős lámpa vagy kamera hosszú távon is jó befektetés lehet.

Ha ezek a szendvicspanel tároló építési tippek a gyakorlatba is átültetésre kerülnek, akkor a tartós tároló szendvicspanelből nemcsak hogy gyorsan elkészül, de hosszú-hosszú évekig ki fogja majd szolgálni tulajdonosát.

Szendvicspanel tároló építése a terv és segítségre lenne szüksége az anyag, illetve építési technológia kiválasztásában? Akkor mindenképpen vegye fel a kapcsolatot a Pascal Trapézlemez munkatárasaival, akik a legkülönfélébb szendvicspanel tároló építési tippek megosztásával tudnak segíteni abban, hogy szendvicspanel tárolója mindenben megfeleljen az elképzelésének.